Programatik Reklamcılık

Performans Odaklı Çözüm: Programatik Reklamcılık

HelloWorld Digital Agency
2 min readDec 4, 2020

--

Dijital dünyadaki gelişmeler, zamanın hızına eşdeğerken; verimliliğini artırmak isteyen reklam verenler, yeni pazarlama trendi Programatik reklamcılığa yöneliyor.

Programatik reklam modeli, tamamen veriye dayalı analizler ile medya satın alınımını otomatik ve akıllı hale getiren bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bu reklam modelinin temel özelliği; geleneksek medya satın alma süreçlerinden farklı olarak, yazımlar tarafından verilen kararlar aracılığı ile sistematik olarak işleyişidir.

Bu reklam modeli, detaylı hedefleme ile doğru içeriği doğru zamanda doğru kişiye ulaştırma imkânı sağlar. Programatik reklamcılık ile reklam yatırımlarının verimini artırmak, hedeflenmektedir.

1. Doğru Hedefleme ile Reklamlarınızı Kime Görüneceğini Belirleyin

Özellikle performans reklamları için büyük etkisi olan Programatik reklamcılık, doğru hedef kitleye daha etkili şekilde ulaşmayı ve sonuçlarını ölçümlemeyi sağlıyor. Detaylı olarak oluşturacağınız bir hedefleme ile reklamlarınızı ilgilisine göstererek, maksimum verimi ve geri dönüşü alabilirsiniz.

2. Doğru Mecra

Hedef kitlenizin değişkenlik gösteren tüketim alışkanlığına göre mecra seçiminde bulunabilirsiniz. Bir veya birden fazla mecrayı en verimli şekilde kullanılarak, maliyetlerin minimize edilmesi ve karın maksimizasyonu gibi hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Bu teknolojik olanak ile kullanıcılarınıza uygun mecralarda performansınızı artırabilirsiniz.

3. Doğru Görsel

Dinamik yapıdaki hedef kitlenizin istek ve ihtiyaçlarını, uygun mesajlar ile kurgulanan görsel kullanımları ile rekabetçi pazarda varlığınızı ayırt edici kılabilirsiniz.

4. A/B Testleri

Markanızı rakiplerinizden üstün kılabilecek eylemlerden biri, A/B testleridir. Veri odaklı problem çözme yöntemi olan A/B testleri ile pazarlama stratejilerinize, web sitenize ve uygulamalarınıza ilişkin kararlar alırken detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. İçerik ve tasarımlarınızı karşılaştırmalı testler yaparak, ziyaretçilerinizin davranışlarını ölçümleyebilirsiniz.

5. Kitlenin Takibi

Programatik reklamcılık ile birlikte hedef kitlenizi görünür kılmakla birlikte takibini de sağlayabilirsiniz. Hedef kitlenize dair cinsiyet, yaş, gelir, medeni durum, eğitim, meslek gibi bilgilerinin yanı sıra sitenizi ziyaretleri sırasında, sitenizde neler yaptığını, ne kadar süre kaldığını tespit edebilirsiniz. Topladığınız veriler ile hedef kitlenizin satın alma davranışlarını keşfedebilir, daha doğru müşteri profilleri oluşturabilirsiniz.

6. Remarketing

Remarketing; web sitenizle, videolarınızla veya uygulamalarınızla etkileşime geçmiş kullanıcılarınızı yeniden hedefleyebilmenizi sağlayan Cookie temelli bir reklam alternatifidir. Kitlenin takibinden topladığınız veriler ile birlikte, bu verileri hedefleyen reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

--

--