SEO Bazlı İnternet Sitesi Nedir?

HelloWorld Digital Agency
2 min readDec 16, 2020

Dikkat! Bu yazı SEO Uzmanı

SEO, web sitelerinin arama motorlarındaki organik sıralamasını iyileştirebilmek için yapılan işlemdir. Sitenizin SEO’ya uyumu ne kadar fazla ise, kullanıcılar sitenizi o kadar fazla görür ve sitenize giriş yapar.

Site İçi SEO

Site içi SEO, bir kalite çalışmasıdır. Kalitenizi artırmak için; web sitenizi içerikten tekniğe kadar her alanda optimize etmeniz gerekmektedir. Kısacası, kullanıcı dostu bir web sitesi yapmanız anlamına gelmektedir. Bu şekilde, arama motorları bilgiyi kolaylıkla endeksleyecektir.

1. Metin ve Görsel İçerik Optimizasyonu:

İmla hatalarının olmadığı, dil bilgisine uygun hazırlanan yazılar, kaliteli içeriğin temelini oluşturmaktadır. Site içeriğinde kullanılan içeriklerin özgün ve kaliteli olması önem atfetmektedir.

2. Kullanıcı Dostu Web Sitesi:

Kullanıcıların aradıklarını kolayca bulabilecekleri, kullanıcı odaklı bir web siteniz olması gerekmektedir. Yazı fontları, site renkleri ve iç bağlantıya önem veren bir site inşa etmek, ziyaretçilerinizin sitenizde daha uzun kalmasını sağlayacaktır.

Bunlara ek olarak, web siteniz hızlı olmalı, ziyaretçilerinizin sitenizde dolaşmaları zor olmamalıdır.

3. Arama Motoru Etiketleri:

Arama motoru meta etiketleri, sitenin botlar tarafından daha iyi algılanmasını ve arama sonuçlarında doğru indekslenmesini sağlamaktadır. Meta etiketleri arasında gösterilen başlıca parametreler; sayfa başlıkları ve açıklamaları, dil etiketleri, doğru sayfa adres gösterimleri gibi botlara sinyal veren etiketlerdir.

Site Dışı SEO

Site dışı SEO’da ise referans edilebilir olmak, sıralamada öne çıkmanızı sağlayacaktır. Farklı web sitelerinden link alarak, sitenizin ziyaret etmeye değer bir sayfa olarak tanıtmanıza yönelik çalışma türlerini kapsamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, linkin kaliteli olmasıdır.

- Bağlantılı sitenin popülerliği

- Bağlantılı sitenin konusu ile bağlantı

- Bağlantının tazeliği

- Bağlantılı sitede kullanılan bağlantı metni

- Bağlantılı sitenin güvenilirliği

- Bağlantı sayfasındaki diğer bağlantıların sayısı

- Bağlantı alanı ve sayfanın kazanmış olduğu otorite gibi birçok özellik link aldığınız sitenin kalitesini belirlemektedir.

SEO, devamlı bir süreçtir. Sitenizi sürekli olarak SEO bazlı optimize etmeniz gerekmektedir. Bunu başarmak için hem site içi hem de site dışı SEO’dan faydalanmanız gerekmektedir. Web siteniz için SEO’nun ne demek olduğunu ve önemini artık bildiğinize göre;

İyi Optimizasyonlar!

--

--